Подемник за достъпна среда е най-икономичният начин да се осигури достъп до етажите в сграда. Подемникът има под и предпазна стена, на която е панелът за управление. След монтажа на подемника, останалите стени отвътре трябва да се измажат или шпакловат и боядисат така, както се подхожда към всеки коридор, с тази разлика, че тук "коридирът" е вертикален, и ние го наричаме шахта. PDS 1E (Podemnik za Dostapna Sreda 1 Entrnance ) е подемник с един вход и релсите са разположени срещу входа. PDS 2E (Podemnik za Dostapna Sreda 2 Entrnances ) e подемник с два входа и релсите са вляво или дясно от входовете. PDS 3E (Podemnik za Dostapna Sreda 3 Entrnances ) е подемник с възможност за 3 входа, като количката може да маневрира в подемника.
Легенда: 1) Врати на етажите за обезопасяване на входовете. 2) Шахта на подемника 3) Предпазна стена към релсите. 4) Стена за закрепване на релсите. 5) Осветление. 6) Машинен шкаф за управлението. 7) Дъно на шахтата, „пропадало“ или рампа.
Кабина за подемника представлява метална конструкция с плътни стени и таван. Изработва се от поцинкована ламарина по специална технология без заварки. Изпълнява се като опция към стандартен подемник. При използването на кабина, след монтажа на подемника не е необходимо да се шпаклова и боядиса шахтата отвътре. Вижте също асансьор за достъпна реда PDS.
Рампата се използва за монтаж на подемника направо на готовия под и не е необходимо да се изкопава "дъно "под него.
Самоносещата се колона замества необходимостта от стоманобетонна стена или друга конструкция за захващане на релсите. Необходимо е само отвор в плочата. След монтажа на подемника, около него се довършва с гипсокартон. Това е едно от най-нискобюджетните решения за осигуряване на достъпна среда.